VAT w transakcji łańcuchowej

PodatkiKlient zamawia towar w jednym z zagranicznych sklepów. W dodatku – przez pośrednika. Ten natomiast zleca jego wykonanie do fabryki. Fabryka, z kolei, gotowy produkt dostarcza od razu do odbiorcy ostatecznego. To jest transakcja łańcuchowa. Jak wygląda sytuacja z podatkiem w jej przypadku?

Miejsce konieczności opłacenia podatku (to zależy, gdzie np. program PIT 2013 ma zawierać ten zapis) jest ustalane w powyższych przypadkach biorąc pod uwagę podmiot organizujący transport. Weźmy pod uwagę hipotetyczną sytuację: nabywca z naszego kraju dokonał zamówienia towaru o niewielkim obszarze występowania u pośrednika, który z kolei kupuje go u kontrahenta z innego kraju. Towar zostanie więc przewieziony bezpośrednio do nabywcy, choć de facto dojdzie do dwóch jego dostaw. Miejsce wspomnianego świadczenia podatku jest w takiej sytuacji uzależnione od tego, kto ponosi odpowiedzialność za transport danego towaru.

Niejedna to w prawie sytuacja swoistej fikcji prawnej – fizycznie towar jest przewożony raz, prawnie dzieje się to nawet kilka razy. Przy przygotowywaniu rozliczenia z fiskusem dotyczącego powyższej sytuacji warto sięgnąć po darmowy program do rozliczania PIT, choć i tak należy wiedzieć, jaka sytuacja prawna dotyczy naszego przypadku.

Do końca marca bieżącego roku nabywca był zobowiązany dokonać udowodnienia pewnego stanu prawnego w ściśle określonej sytuacji: gdy towar jest transportowany, lub wysyłany przez swojego nabywcę, to przyjmuje się że towar jest przyporządkowany także dostawie dokonanej przez tego nabywcę. Inaczej stanie się w przypadku udowodnienia przez nabywcę, że transport lub wysyłka powinny być przyporządkowane jego dostawie. Od 1 kwietnia przepisy te zmieniły się na korzyść nas, podatników. Teraz już niczego nie trzeba udowadniać, wystarczy odpowiedni zapis w umowie.

Transakcja łańcuchowa to rzeczywistość dość skomplikowana pod względem prawnym, a w szczególności podatkowym. Na szczęście również i w niej przepisy powoli zmieniane są na naszą korzyść. Miejmy nadzieję, że to nie jedyny przykład udogodnień prawnych, jakie są dla nas przygotowywane na przyszły rok podatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *