Odsetki z lokaty overnight

Dodał

kasa w rękachNowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na uznanie odsetek z lokat bankowych założonych i prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą jako przychodu. Zmiany wprowadzone zostały wbrew intencjom Ministerstwa Finansów, co nie zmienia faktu, że obowiązują od początku tego roku.

 Przed nowelizacją ustawa o PIT [Dz. U. 2012, poz. 361 ze zmianami] nie określała jednoznacznie sposobu postępowania z odsetkami uzyskanymi w związku z przechowywaniem, oszczędzaniem i inwestowaniem na rachunkach bankowych prowadzonych w powiązaniu z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W trakcie prac nad projektem ustawy w sejmie nadano jej kształt umożliwiający zaliczenie odsetek bankowych zamiast do przychodów z kapitałów pieniężnych to do przychodów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przykład:

Firma po zakończeniu dnia roboczego przesyła pieniądze ze swojego bieżącego rachunku na rachunek typu overnight, gdzie pracują przez noc, a następnie są automatycznie odsyłane rano na pierwotne konto. Odsetki, które zostaną zyskane w wyniku zastosowania takiej procedury, zgodnie z aktualnymi przepisami, należy uznać za przychody z działalności gospodarczej.

Źródło: Podatki 2015, DZIENNIK GAZETA PRAWNA, wydanie I /2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *