Samochód wynajęty z kierowcą, lub bez – różne zasady powstawania obowiązku podatkowego

Dodał

ślubUsługa wypożyczenia samochodu traktowana jest różnorako pod względem podatkowym. Wszystko zależy od tego, czy obejmuje wynajęcie pojazdu z kierowcą, czy tylko samego auta. Każdy z tych przypadków cechuje odmienna data powstania obowiązku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wyróżnia usługi transportowe i usługi związane z wynajmem. Wynajem samochodu  osobowego, bądź ciężarowego wraz z kierowcą uznawany jest za usługę złożoną, gdzie usługa transportowa, czyli obsługa oferowana przez kierowcę jest usługą zasadniczą, a wynajem auta jest tylko usługą pomocniczą.

W odniesieniu do usługi transportowej moment powstawania obowiązku podatkowego przypada  zgodnie z zasadami ogólnymi, czyli w dniu wykonania usługi (art. 19a, ust. 1 ustawy o VAT – [Dz. U. 2004, nr 177, poz. 1054 ze zm.].

Tymczasem w przypadku wynajęcia samego samochodu bez kierowcy ma to miejsce zgodnie z klasyfikacją statystyczną  (świadczenie usługi najmu), a art. 19a, ust.5, pkt 4, lit. b ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku takiej usługi za moment powstania obowiązku podatkowego uznaje się chwilę wystawienia faktury.

Na przykład wynajem limuzyny wraz z kierowcą na dzień, albo dwa do przewozu państwa młodych uważany jest za usługę transportową, czyli obowiązek podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi. Natomiast przy wynajmowaniu samej ciężarówki, bez kierowcy na okres pierwszych 5 dni listopada 2014, kiedy właściciel firmy wystawił fakturę 7 listopada z terminem płatności przypadającym na 14 listopada moment powstania obowiązku podatkowego przypada na 7 listopada, czyli w dzień zafakturowania usługi.

Jeżeli faktury nie wystawiono, lub wystawiono ją z opóźnieniem, to moment powstania obowiązku podatkowego określa się na dzień wskazany jako termin płatności – jak mówi ustawa o VAT w art. 19a, ust. 7.

Należy przy tym pamiętać, że zasadą jest brak konieczności wystawiania faktur przy sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Przedsiębiorca może transakcję zafakturować na życzenie klienta, ale nie ma takiego obowiązku. Wystarczy, jeżeli  strony umówią się na dzień, w którym ma nastąpić zapłata za wykonaną usługę najmu i w tym terminie dla przedsiębiorcy powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a, ust. 7 w związku z art. 19a, ust. 5, pkt. 4 ustawy o VAT.

Ponadto warto pamiętać, że w odniesieniu do usługi najmu przyjęcie zaliczki przed wykonaniem usługi nie generuje obowiązku podatkowego u podatnika wynajmującego pojazd.

Źródło: Biuletyn VAT, INFOR FK platforma Księgowych i kadrowych nr 22 (220) / 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *