Więcej niż połowy straty nie odliczy się za jednym razem

Dodał

empty4Nawet jeśli podatnik definitywnie kończy prowadzenie działalności gospodarczej, przy ostatnim rozliczeniu nie może odliczyć więcej niż 50 procent straty. Tak orzekł dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Ustawa o PIT [Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350 ze zmianami] jednoznacznie stwierdza, że podatnik ma prawo do odliczenia straty także za minione okresy rozliczeniowe, ale podczas danego rozliczenia rocznego może tego dokonać tylko do wysokości 50 % poniesionej straty. Jeśli przedsiębiorca akurat kończy działalność, nie zmienia to warunków rozliczenia. Będzie mógł rozliczyć tylko dopuszczalną połowę straty, a reszta pozostanie bezpowrotnie nierozliczona.

Przekonał się o tym wspólnik, który złożył wniosek do Izby Skarbowej w Katowicach z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie rozliczenia straty poniesionej przez okres po postawieniu jej w stan upadłości. Chodziło o kwotę blisko 495 tysięcy złotych wykazanych przez syndyka za stratę między 2007, a 2011 rokiem, gdy tymczasem w ostatnim roku funkcjonowania spółki przyniosła ona zyski rzędu około 470 tysięcy złotych. Firma została definitywnie zlikwidowana w maju 2012 roku, a wspólnik zadeklarował, że nie będzie podejmował w przyszłości działalności gospodarczej w żadnej formie, toteż nie będzie już miał możliwości rozliczenia reszty straty w terminie późniejszym.

Opinia dyrektora Izby Skarbowej okazała się jednak zupełnie odmienna od stanowiska podatnika. Dyrektor powołał się  na art. 9, ust. 3 ustawy o PIT, który dopuszcza jedynie rozliczenie najwyżej 50% poniesionej straty podczas składanej deklaracji rocznej.

Interpretacja dyrektora katowickiej Izby Skarbowej z 23 grudnia 2014, nr IBPBI/1/415-983/14/AP

Źródło: DZIENNIK GAZETA PRAWNA, PODATKI I KSIĘGOWOŚĆ nr 11/2015 (3905)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *