Dziedziczenie po krewnych rodziców przysposabiających

Dodał

21.dzieciPomiędzy dzieckiem przysposobionym, a adoptującymi je rodzicami powstaje więź równoważna do biologicznej pod względem prawnym – ono dziedziczy po nich, a w przypadku jego śmierci rodzice adopcyjni maja prawo do spadku po nim. Natomiast dziedziczenie po krewnych rodziców przysposabiających uzależnione jest od rodzaju adopcji.

Kiedy podjęta zostanie decyzja o pełnej adopcji, przysposabiane dziecko pozyskuje takie same prawa i obowiązki, jak dziecko biologiczne. I to w stosunku zarówno do rodziców przysposabiających, jak i ich krewnych (rodziców, dzieci, rodzeństwa, itd.). Czyli, że dziedziczy po nich, jakby urodziło się w danej rodzinie, a członkowie przysposabiającej go rodziny dziedziczą po nim. Jednocześnie zerwana zostaje całkowicie więź z biologiczną rodziną – dziecko nie dziedziczy po jej członkach, a oni nie dziedziczą po nim.

W przypadku natomiast, kiedy dziecko zostanie przysposobione w drodze adopcji niepełnej, nie dziedziczy po krewnych rodziców  go przysposabiających, ani oni po nim. Dziedziczy natomiast po biologicznych krewnych. Wykluczone jest jednak otrzymanie spadku po adoptowanym dziecku przez jego biologiczną rodzinę.

Podstawa prawna:
Kodeks cywilny [Dz. U. 2014, poz. 121] – art. 931 i 937.
kodeks rodzinny i opiekuńczy [Dz. U. 2012, poz. 788] – art. 121

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna nr 12/2015 (3905).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *