Bony żywieniowe bez składki ZUS

Dodał

food2Jeżeli pracodawca przeznaczy 190 złotych na posiłki dla pracownika, nie musi wliczać tej kwoty do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych. Zwolnienie nie dotyczy jednak ekwiwalentu pieniężnego, od którego należy już odprowadzić składki na ZUS.

Właściciel firmy postanowił przeznaczyć środki na zapewnienie pracownikom posiłków. Zamierza wykupić i co miesiąc zasilać im karty żywieniowe kwotą 190 złotych. Pieniądze z karty mają być z założenia przeznaczane na zakup posiłków przygotowanych w barach, stołówkach oraz restauracjach, także prowadzących sprzedaż za pośrednictwem stron internetowych.

Jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (konkretnie par.2, ust. 1) z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych wykluczone są koszty posiłków finansowanych przez pracodawcę. Może on przeznaczyć na ten cel 190 złotych miesięcznie dla pracownika, przy czym niedopuszczalne jest wypłacanie mu ekwiwalentu.

Środki z karty (ale też bonu, czy kuponu żywieniowego) mogą być realizowane wyłącznie w punktach gastronomicznych takiego typu jak bar, restauracja, czy stołówka w celu nabycia dań gotowych. Nie może być mowy o wykorzystaniu kart na zakup półproduktów, czy surowców służących pracownikom do własnoręcznego przygotowania posiłku.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe [Dz. U. 1998, nr 161, poz. 1106 ze zmianami].

Źródło: Źródło: Gazeta Podatkowa numer 30/2015 (1175).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *