Nie ma szans na zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Dodał

sejm2Poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,  którego założeniem było między innymi zwiększenie kwoty dochodu zwolnionego od podatku, został odrzucony przez sejm. Resort Finansów zapowiada, że w najbliższym czasie nie szykują się żadne zmiany w tej dziedzinie.

Zakładany projekt zmian przewidywał, że kwota zwolniona z podatku będzie zwiększona do dwunastokrotności minimum egzystencji.

Grupa posłów, która opracowała projekt, nie zgadzała z decyzją sejmu odrzucającą nowelizację. Wystosowała w związku z tym interpelację (numer 31 413) do Ministerstwa Finansów. Jego odpowiedź była jednoznaczna – nie ma szans na zmiany w tej kwestii.

Zdaniem Resortu, kwota dochodu zwolniona z podatku w Polsce jest co prawda najniższa spośród krajów wprowadzających takie rozwiązanie, jednak polski fiskus oferuje inne środki mające ułatwić życie podatnikom. Wśród nich między innymi przewiduje zwolnienie z podatku różnych rodzajów dochodów, są także ulgi odliczane od dochodu (jak na przykład składki na ubezpieczenia społeczne, czy darowizny), czy ulgi odliczane od podatku (popularna bardzo ulga na dzieci, albo składka na ubezpieczenie zdrowotne).

Z drugiej strony zwiększenie kwoty zwolnionej od podatku nie byłoby korzystne ani dla budżetu państwa, ani jednostek samorządu terytorialnego, gdyż znacząco zwiększyłoby ich i tak istniejący już deficyt.

Źródło: Gazeta Podatkowa numer 30/2015 (1175).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *