Polakom wiatr w oczy

Dodał

wiatr3Polscy naukowcy zarabiają zdecydowanie mniej niż ich koledzy z innych krajów w Unii Europejskiej. I sytuacji tej nie zmieni nawet możliwość pracy przy grancie, ponieważ Horyzont 2020 (program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji opracowany na lata 2014-2020) zastrzega, iż nie ma możliwości wypłacania z pieniędzy unijnych dodatków do wynagrodzenia dla naukowców pracujących przy grancie, jeżeli zatrudnieni są oni przez instytucje mające charakter zarobkowy. Dotyczy to zatem większości uczelni.

W poprzednich latach, kiedy nie było jednolitych regulacji dotyczących wypłaty wynagrodzeń dla badaczy pracujących przy realizacji unijnych projektów, różnice w wysokości wynagrodzeń między standardami zachodnioeuropejskimi mogły być nieco wyrównywane poprzez przyznanie dodatków za pracę. Teraz staje się to niemożliwe, ponieważ Horyzont 2020 jednoznacznie kwestię przyznawania unijnych dodatków do wynagrodzenia ogranicza wyłącznie do naukowców zatrudnionych przez instytucje nieposiadające charakteru zarobkowego. W polskich realiach oznacza to, że nie dostaną dodatków pracownicy większości uczelni.

Niezadowoleniu naukowców będzie się starało zaradzić Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którego planach leży wypłacanie dodatków badaczom pracującym przy grantach.

Wysokość dodatków dopuszczonych do wypłacania badaczom realizującym projekty z ramienia instytucji o charakterze niezarobkowym wynieść ma maksymalnie 8 tysięcy euro w ciągu roku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, numer 36/2015 (3929).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *