Aby skorzystać z ulgi, kup coś sam, choćby za złotówkę

Dodał

kasaUstawodawca zezwala na pomniejszenie o 90 procent należnego VAT z kwoty zapłaconej za kasę rejestrującą. Dotyczy to podatników, którzy w terminach określonych przepisami zaczną korzystać z kas. Fakt ewidencjonowania za pośrednictwem kasy należy zgłosić w stosownym Urzędzie Skarbowym.

Nie w każdych okolicznościach podatnik będzie jednakże usatysfakcjonowany ze sposobu, w jaki interpretowana jest litera prawa. Chociażby w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie pozyska dochodów, które mógłby zarejestrować za pośrednictwem zakupionej kasy. Niedopuszczalne jest bowiem dokonanie odliczenia, dopóki nie zostanie zarejestrowana jakakolwiek sprzedaż, opiewająca choćby na złotówkę. Niekiedy podatnicy chcący wcześniej skorzystać z ulgi decydują się na to, aby samemu dokonać zakupu.

Jak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi możliwość pomniejszenia VAT pojawia się dopiero z chwilą, kiedy zostanie zarejestrowana pierwsza transakcja za pośrednictwem zakupionego urządzenia rejestrującego.

Rzecz dotyczyła przedsiębiorcy, który zakupił dwie kasy fiskalne pod koniec lipca tego roku, zainstalował je w różnych lokalizacjach. Pierwsza z nich posłużyła do zarejestrowania sprzedaży już 1 sierpnia, druga dopiero na początku września. Podatnik złożył wniosek w sprawie naliczenia ulgi dotyczącej zakupu obu kas jednocześnie, już przy rozliczaniu sierpnia. Przekonywał przy tym, że skoro był przygotowany do ewidencjonowania sprzedaży i zgłosił ten fakt w Urzędzie Skarbowym odpowiednio wcześnie, to nie może zostać pozbawiony skorzystania z ulgi tylko dlatego, że żaden klient w tym czasie nie dokonał zakupów, które mogłyby być zarejestrowane na kasie drugiej. Dyrektor Izby Skarbowej, do której się zwrócił, orzekł tymczasem, że nie można skorzystać z ulgi, zanim nie zarejestruje się żadnej transakcji. Podatnik będzie natomiast mógł to zrobić w przypadku również drugiej kasy, ale dopiero przy rozliczaniu września.

Interpretacja Dyrektora łódzkiej Izby Skarbowej nr IPTPP3/4512-371/15-4/OS

Źródło: http://www4.rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *