Nie tylko biednym wiatr w oczy

Dodał

shop3Znane są maksymalne stawki podatku od nieruchomości, które ogłosiło ministerstwo finansów. Niektóre miejscowości podniosły podatki i u siebie szczególnie „wyróżniając” przy tym firmy prowadzące działalność handlową w budynkach wielkopowierzchniowych.

Jednym z pionierów w tej kwestii są radni w Kraśniku. Ustalili już oni stawki na kolejny rok. Są one nieco wyższe niż uprzednio, ale nie to jest nowością, lecz fakt ich zróżnicowania. Najbardziej po macoszemu zostali potraktowani przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową w budynkach o powierzchni użytkowej przekraczającej 600 metrów kwadratowych.

Specjaliści z Katedry Prawa Podatkowego w Uniwersytecie w Białymstoku i Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: dr Rafał Dowgier i Bogumił Pahl uważają, że taka dysproporcja może być potraktowana jako pomoc de minimis dla firm mniejszych, działających na mniejszych powierzchniach. Przy tym są zdania, że chociaż nie została jeszcze wprowadzona ustawa o nowym podatku, którą zaproponował PIS, to jednak władze lokalne mają ku temu wszelkie uprawnienia, by decydować o wysokości podatku od nieruchomości w oparciu o wybrane przez siebie kryterium, a tym kryterium może być zarówno powierzchnia użytkowa, jak i wiek budynku, jego lokalizacja, czy też stan techniczny.

Inną opinię wyraził natomiast dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Andrzej Faliński. Według niego takie zróżnicowanie nie do końca zgodne jest z ustawą zasadniczą. Uważa je wręcz za dyskryminację dużych marketów.

Czy jest jednak o co robić tyle szumu? Zmiany są pozornie niewielkie. W samym Kraśniku podatek zwiększył się w stosunku do zeszłego roku, kiedy wynosił dla wszystkich firm 18 złotych od metra kwadratowego, na 21 złotych dla budynków firmowych i – nowość – 22 złotych dla zabudowań wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa na handel na powierzchni sprzedaży większej od 600 mkw. Dla firmy będącej właścicielem powierzchni 300 metrów podatek wzrośnie o 900 zł (bo 21 – 18 = 3zł i 300 x 3zł = 900), ale dla firmy działającej już na 601 metrach o 2404 złote (bo 22 – 18 = 4 zł, a 4 x 601 to 2404 złote). Jest to więc znacząca różnica.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 22 (4125)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *