Ulga mieszkaniowa tylko dla pożyczających z banku

Dodał

lokum2Zaciągnięcie kredytu na własne cele mieszkaniowe wiąże się z pozyskaniem ulgi mieszkaniowej. Możliwość jej otrzymania pojawia się tylko dla podatników, którzy korzystali z oferty banków i kas oszczędnościowo-kredytowych. Pożyczka w gronie rodzinnym nie może tutaj być uwzględniona.

O tym, że bardziej opłacalne z podatkowego punktu widzenia jest pożyczanie z banku niż od najbliższych, przekonała się kobieta prosząca o interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Wspólnie z siostrą pozyskała ona w spadku mieszkanie po ojcu. Kilka miesięcy później, na początku bieżącego roku udało się je sprzedać za sumę 210 000 złotych. Kwota została podzielona między siostry.

Międzyczasie kobieta nabyła własne lokum o wartości 180 000 złotych. Nie posiadała całej sumy, więc pożyczyła 100 000 od siostry, które później jej oddała po sprzedaży odziedziczonego mieszkania.

W związku z tym, że część sumy, którą wydała na własne cele mieszkaniowe była pożyczona, liczyła, że obejmie ją ulga mieszkaniowa, czyli, że nie będzie musiała płacić 19 procent podatku PIT.

Dyrektor Izby wydał jednak interpretację dla niej niekorzystną – zwrócił uwagę, że podatnikowi faktycznie przysługuje ulga mieszkaniowa, ale zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącznie, jeśli zaciągnie kredyt w banku, albo kasie oszczędnościowo-kredytowej. Natomiast pożyczka od członka rodziny, nawet, jeżeli została zgłoszona w Urzędzie Skarbowym, jak to miało miejsce w tym przypadku, nie może zostać uznana w świetle obowiązującego prawa. Wynika stąd, że kobieta będzie musiała zapłacić daninę w wysokości 19 procent.

Interpretacja dyrektora bydgoskiej Izby Skarbowej nr ITPB2/4511-773/15/BK.

ŹRÓDŁO: http://www4.rp.pl/Podatki

Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350), art. 21, ust.25.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *