Fiskus przychylniejszy dla podnoszących kwalifikacje

Dodał

learn2Najnowsze interpretacje indywidualne coraz częściej okazują się korzystne dla podatników decydujących się na dokształcanie. Organy podatkowe chętniej zgadzają się na wliczanie w koszty wydatków ponoszonych na edukację. Warunkiem jest ścisły związek typu działalności z profilem podejmowanej nauki.

Przykładem przychylności fiskusa jest interpretacja wydana dla mężczyzny podejmującego studia na kierunku rachunkowości i finansów akredytowanego przez ACCA i pozwalających uzyskać certyfikat tej organizacji. Podatnik ów zajmuje się sporządzaniem nowoczesnych analiz i raportów biznesowych, a posiadanie przez jego firmę wspomnianego certyfikatu pozwoli mu na realizowanie bardziej zaawansowanych projektów (interpretacja dyrektora bydgoskiej Izby Skarbowej nr ITPB4/4511-406/15/MP).

Równie pozytywną interpretację wydał dyrektor katowickiej Izby Skarbowej dla kobiety świadczącej dla osób z zaburzeniami psychicznymi usługi specjalistyczne. Dla poprawienia jakości swych usług zdecydowała się ona uzupełnić edukację na studiach na kierunku terapia pedagogiczna z oligofrenopedagogiką. Jej uzasadnienie zostało uznane i mogła wliczyć w koszty wydatki poniesione na naukę (interpretacja nr IBPB-1-1/4511-483/15/WRz).

Przedsiębiorcom pozostaje mieć nadzieję, że taka tendencja wśród interpretacji będzie się utrzymywać, bo jeszcze nie tak dawno wcale nie było oczywiste, że na przykład odbywanie studiów doktoranckich pokrywających się z zakresem prowadzonej działalności będzie mogło zostać uwzględnione przy rozliczeniu kosztów – jak miało to miejsce w przypadku radcy prawnego, któremu interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB1/4511-352/15-2/SJ).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 22 (4125)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *