Przekonanie o własnej niewinności nie wystarczy

Dodał

sadCzłonek zarządu fundacji złożył do prokuratury doniesienie w związku z przepływem finansów we fundacji, który wydał mu się podejrzany. Postępowanie przeciągało się, a tymczasem organy podatkowe po przeprowadzonej kontroli uznały, iż to on odpowiada za zaległości podatkowe. Przekonany o swojej niewinności mężczyzna czekał na wynik działań prokuratury, który miał go w jego mniemaniu oczyścić z zarzutów. Tymczasem minął termin przewidziany na składanie odwołania do fiskusa.

Opierając się na opinii pracowników urzędu skarbowego członek zarządu postanowił czekać z odwoływaniem się do decyzji fiskusa, aż będzie mógł się podeprzeć pozytywnymi wynikami postępowania prokuratorskiego. Międzyczasie upłynął ustawowy termin, w którym należało złożyć odwołanie. Prokuratura umorzyła postępowanie karne i dopiero wówczas mężczyzna złożył stosowne dokumenty. Niestety było już za późno.

Dyrektor Izby, a następnie warszawski WSA byli w tej kwestii jednomyślni – odwołanie zostało uznane za niedopuszczalne. Zatem oczekiwanie na wyniki karnego postępowania nie powoduje automatycznie przedłużenia okresu przysługującego na złożenie odwołania.

Podstawa prawna: Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 nr 137 poz. 926)
Orzecznictwo: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. akt IIISA/Wa 315/15.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 22 (4125)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *