Ukradzione, a można odliczyć

Dodał

kradzieżNie każdą skradzioną przedsiębiorcy gotówkę zaliczy się do kosztów uzyskania przychodów, aby to można było zrobić, musi zostać spełniony jeden zasadniczy warunek.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do ochrony posiadanych środków obrotowych, jeśli chciałby ewentualną stratę będącą wynikiem kradzieży zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Taki obowiązek nakłada na niego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. Mówi ona, że przedsiębiorca powinien chronić własne wartości pieniężne poprzez wykonanie technicznych zabezpieczeń w pomieszczeniach, urządzeniach oraz samochodach wykorzystywanych do przewożenia wartości pieniężnych, a także zamontowanie i utrzymanie w dobrym stanie systemów elektronicznego zabezpieczenia dla budynków, pomieszczeń, urządzeń i pojazdów.

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca wywiązał się z założonych na niego przez Rozporządzenie obowiązków, a mimo to doszło do kradzieży w efekcie okoliczności, które były nie do przewidzenia, skradzioną gotówkę będzie mógł zaksięgować jako stratę i wliczyć w koszty.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. 2010, nr 166, poz. 1128).

Źródło: Gazeta Podatkowa, nr 100 (1245)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *