Żona przedsiębiorcy też ma prawo do zasiłku, ale…

Dodał

child2Nawet, jeżeli przedsiębiorca nie zawarł z małżonką umowy o pracę, kobieta jako współpracująca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pod warunkiem, że opłacała dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe.

Członkowie rodziny współpracujący przy prowadzeniu działalności gospodarczej mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, o ile należą do wspólnego gospodarstwa domowego i czynnie uczestniczą wraz z nim w prowadzeniu działalności. Nie jest przy tym wymagana żadna forma umowy o pracę.

Współpraca z członkiem rodziny będącym właścicielem firmy powinna się charakteryzować jednocześnie następującymi cechami: mieć wyraźny związek z przedmiotem działalności gospodarczej, być ważna dla prowadzonej działalności, zajmować istotny czas i być prowadzona ze znaczną częstotliwością.

Z zasiłku macierzyńskiego może korzystać osoba współpracująca z przedsiębiorcą będąca najbliższym członkiem rodziny – więc nie tylko małżonek i dzieci, ale także dzieci przysposobione, dzieci małżonka, rodzice, macocha, ojczym.

Jednocześnie warto pamiętać, że pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie wyklucza możliwości dorabiania przez osoby samozatrudnione, czy współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej, ponieważ zasiłek ten nie jest związany z utratą zdolności do pracy, ale wynika z nabycia do niego praw z zupełnie odmiennych przyczyn. Zatem dorabiająca matka-bizneswoman, czy pobierająca zasiłek z racji opłacania dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe nie musi się obawiać, że utraci do niego prawo.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 22 (4125)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *