Rolnik-pracodawca a KRUS

Dodał

farmOsoba ubezpieczona w KRUS, a jednocześnie prowadząca własną działalność gospodarczą nie powinna się martwić, że po przyjęciu pracownika straci możliwość ubezpieczania się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Fakt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę będącego jednocześnie rolnikiem nie wpływa na prawo do, ani warunki ubezpieczenia w KRUS. O tym, że stał się pracodawcą nie musi nawet przekazywać informacji do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ciąży na nim natomiast obowiązek podania danych do ZUS. Rolnik–przedsiębiorca powinien przed upływem siedmiu dni od daty zawarcia umowy o pracę poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS ZFA oraz zgłosić pracownika do ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych wszystkich ryzyk, czyli chorobowego, wypadkowego, rentowego i emerytalnego.

Kontakt z ZUSem w związku z posiadaniem pracownika należy potem kontynuować przy składaniu comiesięcznych raportów dotyczących sum naliczonych składek ubezpieczeń zdrowotnego i społecznych na formularzu ZUS RCA oraz ewentualnych przerw w ich opłacaniu wynikających z choroby, bądź bezpłatnego urlopu.

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 1/2016 (1251).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *