Siostrzenicy nie można uznać za osobę współpracującą

Dodał

siosrty2Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą może współpracować przy prowadzeniu tej działalności z członkami rodziny wymienionymi przez ustawodawcę, ale tylko w przypadku, kiedy tworzą z nią wspólne gospodarstwo domowe.

Art. 8, ust. 11 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zezwala na uznanie członków rodziny za osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności jedynie wówczas, gdy faktycznie pomagają w prowadzeniu przedsiębiorstwa, ale i prowadzą wraz z przedsiębiorcą wspólne gospodarstwo domowe. Do tej grupy można zaliczyć wyłącznie najbliższą rodzinę, tj.: małżonka, rodziców, macochę, ojczyma, ale też dzieci, zarówno własne, jak i przysposobione, a także te, których rodzicem jest małżonek.

W sytuacji, kiedy dalszy członek rodziny współpracuje przy prowadzeniu działalności i nawet współtworzy gospodarstwo domowe, nie może on zostać uznany w świetle prawa za osobę współpracującą, ale za pracownika. W związku z tym należy z nim zawrzeć umowę o pracę i odprowadzać stosowne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w oparciu o zgłoszenie na formularzu ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia nr 01 10 0 0.

Podstawa prawna: Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych [Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887].

źródło: Źródło: Gazeta Podatkowa, nr 100 (1245)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *