Za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą odpowiada nie płatnik, lecz podatnik

Dodał

tax cNawet, jeśli płatnik jest świadomy, że pracownik pracował jeszcze u innego pracodawcy, na jego prośbę powinien wykonać roczne obliczenie podatku PIT-40. To nie płatnik bowiem jest upoważniony do weryfikacji dokumentów deklarowanych przez zatrudnionego.

Pracodawca przypadkowo dowiedział się, że zatrudniona u niego kobieta wcześniej w tym samym roku pracowała w oparciu o umowę zlecenie w innym przedsiębiorstwie. Nie miał więc pewności, czy może ją rozliczyć na druku PIT-40, mimo że w stosownym terminie, to jest do 10 stycznia kolejnego roku, złożyła u niego oświadczenie na formularzu PIT-12.

Nawet w sytuacji, kiedy pojawiają się tego typu wątpliwości, płatnik nie może brać na siebie odpowiedzialności za podanie niewłaściwych informacji organom podatkowym. To podatnik zobowiązany jest do przekazania danych zgodnie z prawdą. To na nim ciąży odpowiedzialność, a pracodawca nie ma uprawnień do tego, aby podważać zarówno zgodność z rzeczywistością deklarowanych przez podatnika kosztów ponoszenia przychodów, jak i zasadności złożenia przez niego oświadczenia PIT-12 z żądaniem wykonania rocznego rozliczenia przez pracodawcę.

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 1 (1251).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *