Księgowanie przy braku faktury

Dodał

doksProwadzenie firmy siłą rzeczy wymaga przechowywania dowodów przeprowadzonych transakcji. Zdarza się jednak, że na skutek zdarzeń losowych dokumentacja ta jest niekompletna. Co zrobić więc, gdy faktura zginie?

Faktura jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji wystawianym dla kupującego przez sprzedawcę. Na jej podstawie nabywca rozlicza poniesione koszty, jak również odlicza naliczony podatek VAT. Ale czy może to zrobić, jeżeli nie posiada faktury?

Dla fiskusa gromadzenie dokumentów potwierdzających prawo do dokonania odliczeń jest niezbędne. Dlatego w przypadku zaginięcia, lub zniszczenia oryginału, należy się postarać o duplikat faktury. Wystawia go sprzedawca. Dokument ten pod względem prawnym jest równoważny z fakturą pierwotną, toteż także na jego podstawie można księgować dokonaną transakcję i odliczać naliczony podatek od towarów i usług.

Duplikaty wystawia się z dwóch przyczyn – w razie zaginięcia faktury jeszcze przed jej dostarczeniem do nabywcy, albo w przypadku, kiedy kupujący wszedł w posiadanie dokumentu, ale z jakiegoś powodu go utracił.

W sytuacji, kiedy duplikat jest dokumentem, który jako pierwszy trafia w ręce nabywcy (oryginał w ogóle do niego nie dotarł), stanowi on podstawę do dokonania wszelkich operacji księgowych.

Natomiast duplikat wydawany już po zaksięgowaniu transakcji zakupu będzie służył tylko jako potwierdzenie prawa do wykonania odliczeń.

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku od towarów i usług [Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 1/2016 (1251).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *