Dla kosztów liczy się data wpłaty

Dodał

biznes3Spółka z o.o. ratująca się pożyczką w okresie tarapatów finansowych może odsetki od niej zaliczyć do kosztów podatkowych. Nie wcześniej jednak niż dokona ich spłaty.

Ażeby wydatki zostały zaliczone do kosztów pozyskania przychodów, muszą zostać spełnione dwa warunki: wydatki te muszą się mieścić w definicji kosztów podatkowych wskazanej przez ustawę o podatku dochodowym od osób podatkowych (art. 15, ust.1) oraz zostać zapłacone.

Definicja kosztów podatkowych określa jasno, że muszą to być wydatki, które się ponosi w związku z dążeniem do osiągnięcia przychodów, ich zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca jednocześnie w art. 16, ust. 1 wymienia, jakich wydatków uznać za koszty uzyskania przychodów nie wolno.

Dopiero w zapłaty, a nie w chwili naliczenia, wydatki mogą być zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów. Należy przez to rozumieć, że odsetki odnosi się do kosztów kasowo, czyli w dniu zapłaty.

Orzecznictwo: Indywidualna Interpretacja wydana przez Dyrektora warszawskiej Izby Skarbowej z dnia 29 stycznia 2016, nr IPPB6/4510-481/15-2/AZ.

Podstawa prawna: ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych [Dz. U. 1992 nr 21 poz. 86

ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych].

źródło: Gazeta Podatkowa nr 19 (1269)/2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *