Preferencyjna stawka opodatkowania przy zamieszkiwaniu w altance

Dodał

alatan3Aby określić stawkę opodatkowania władze lokalne powinny dokonać oględzin stanu technicznego budynku. Nie mogą opierać się wyłącznie na prawnym przeznaczeniu działki i jej lokalizacji.

Burmistrz nie uznał altanki położonej na terenie rodzinnych ogrodów działkowych za obiekt mieszkalny ze względu na jej lokalizację. Opierał się przy tym na zapisie w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych, która uznaje, iż obiekt zlokalizowany na terenie ogródków nie może być sklasyfikowany jako mieszkalny, lecz wyłącznie wypoczynkowy.

Właściciel altanki nie zgodził się z tą decyzją. Mieszkał na działce przez większą część roku i zależało mu na tym, by odprowadzać od nieruchomości podatek w niższej stawce charakterystycznej dla lokali mieszkalnych.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało mu pod tym względem rację, ale orzekło jednocześnie, że za zastosowaniem niższej stawki nie może wyłącznie przemawiać fakt zamieszkiwania jej przez właściciela, a szczególnie w sytuacji, kiedy jest to niezgodne z ustawą, a co miało miejsce w tym przypadku.

Decyzje sądu były jednak przychylne podatnikowi. I to zarówno wyroki Wojewódzkiego (w Bydgoszczy), jak i Najwyższego Sądu Administracyjnego. Sądy obu tych instancji wyraziły opinię, że dopuszcza się uznanie budynku letniskowego za lokal mieszkalny pod warunkiem, że spełnia on podstawowe potrzeby mieszkaniowe zarówno właściciela, jak i osób mu bliskich (Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, art. 5, ust. 1, pkt 1). Przy czym ważniejsze jest rzeczywiste przeznaczenie budynku, niż prawne przeznaczenie nieruchomości.

Co istotne, również wytknięte zostały niedociągnięcia w postępowaniu władz lokalnych (nie przeprowadzono żadnych oględzin).

Orzecznictwo: Wyroki NSA sygn. akt II FSK 3839/13, II FSK 3840/13, II FSK 3841/13, II FSK 3842/13, II FSK 1535/14).

Podstawa prawna:

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych [Dz. U. 2005 nr 169 poz. 1419 ze zmianami].

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych [Dz. U. 1991 nr 9 poz. 31 ze zmianami].

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, numer 28 (4175)/2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *