Własne cele mieszkaniowe, a kwestia podatkowa

Dodał

dom3Na mocy zapisu w Ustawie o PIT zwolnione z podatku mają być przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości (nim minie 5 lat od jej zakupu), jeżeli przed upływem 2 lat od końca roku, w którym doszło do jej sprzedaży, za pozyskane środki zakupi się nową nieruchomość z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe. Sprawa wydaje się prosta. Jednak interpretacja „własnych” celów nie jest ani jednoznaczna, ani oczywista.

W żadnym miejscu Ustawy o PIT nie wspomina się o tym, kiedy zakupiony lokal powinien być zamieszkany przez właściciela. Można przez to rozumieć, że jeżeli prowadzone są w nim prace adaptacyjne uniemożliwiające zamieszkanie, to nie będzie konieczne odprowadzenie podatku.

Mało tego: art. 21, ust. 25 wspomina o zakupie lokalu, budynku mieszkalnego, a także gruntu przeznaczonego dopiero pod zabudowę, a więc z przyczyn oczywistych i obiektywnych nie nadającego się jeszcze do zamieszkania. Również w tym przypadku nie budzi zastrzeżeń organów podatkowych fakt, że nieruchomość pozostaje niezamieszkana przez właściciela, który zakupił ją na własne cele mieszkaniowe.

Jednak w momencie, gdyby nieruchomość została przekazana w użytkowanie osobom trzecim, a nadal nie była zamieszkana przez właściciela, stanowisko fiskusa diametralnie się zmienia.

Świadczą o tym interpretacje indywidualne wydawane w takich przypadkach – właściciele zostają zobligowani do odprowadzenia podatku.

Z tego względu chociażby warto zapoznać się nie tylko z literą prawa w tym względzie, ale i aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, zanim podejmie się decyzje o sprzedaży nieruchomości, kupnie nowej i jej ewentualnej formie użytkowania. Niektóre konsekwencje naszych poczynań mogą być bowiem mało przyjemne z podatkowego punktu widzenia.

Podstawa prawna:

ustawa o PIT [Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350 ze zmianami]

źródło: Dziennik Gazeta Prawna nr 50 (4197)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *