Zawieszam działalność – co z ubezpieczeniem zdrowotnym dzieci?

Dodał

drPrzedsiębiorca zgłaszający przy sobie dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego musi pamiętać o tym, że przy zawieszeniu działalności gospodarczej traci prawo do ubezpieczenie wraz z dziećmi. Chcąc korzystać z opieki medycznej powinien zatroszczyć się na nowo o posiadanie własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzieci, które nie ukończyły 18–go roku życia, jak również te pełnoletnie, ale kontynuujące naukę (do 26-go roku życia) mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica prowadzącego własną działalność gospodarczą. Co jednak jeśli sytuacja życiowa zmusi do jej zawieszenia? Jak wygląda rzecz ubezpieczenia przedsiębiorcy i zgłaszanych przy nim członków rodziny?

Wraz z zawieszeniem działalności gospodarczej i zaprzestaniem opłacania składek kończy się ochrona ubezpieczeniowa i w przypadku rodzica, i dzieci. Można korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej wprawdzie jeszcze przez 30 dni, ale potem pozostaje tylko dobrowolne zgłoszenie się do ubezpieczenia zdrowotnego i podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, albo zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy i skorzystanie z ubezpieczenia jako osoba bezrobotna. Przy wybraniu każdej z tych opcji można zgłosić do ubezpieczenia również dzieci.

Co w sytuacji, kiedy rodzic nie wykona żadnej z tych czynności? Aby zapewnić dzieciom ubezpieczenie zdrowotne należy je do niego zgłosić przy którymś z dziadków, ewentualnie w szkole, w której się uczą.

Podstawa prawna:

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych [Dz. U. 2015, poz.581 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa 77(1327)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *