Nowy typ spółki dla młodych przedsiębiorców

Dodał

biznesTrwają prace nad formą prawną nowego rodzaju spółki, która byłaby przyjazna młodym przedsiębiorcom. Za przykład służą wzorce słowackie.

Nowy typ spółki kapitałowej ma być czymś w rodzaju krzyżówki spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. Przy czym miałaby ona łączyć najlepsze cechy oby tych form prawnych, by wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy dopiero co weszli na rynek. Dotychczasowe formy prawne nie sprawdzają się bowiem najlepiej przy komercjalizacji innowacyjnych (na przykład technologicznych) rozwiązań.

Jedną z podstawowych zalet takiej hybrydowej spółki miałaby być łatwość jej zakładania (rejestracja drogą elektroniczną), jak najniższe wymogi kapitałowe dla założycieli oraz umożliwienie elastycznego kształtowania majątkowej struktury przedsiębiorstwa. Istotne jest także, że mają być dostępne łatwiejsze i bardziej zróżnicowane formy inwestycji w przedsiębiorstwa, między innymi finansowanie crowdfundingowe.

Co nie mniej istotne – nową spółkę spółkę powinno się też dać w prosty sposób zlikwidować, gdyż niestety rzadko który start-up rozwija się w dochodowy interes.

Prace nad polskimi regulacjami powstają w oparciu o istniejące już rozwiązania w Słowacji, ale też francuski SAS – typ prostej spółki.

Źródło: serwisy.gazeta.prawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *