Premia na wypowiedzeniu

Dodał

archJeśli w okresie wypowiedzenia pracownik korzystał z płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, nie należy mu się za ten okres premia. Jest ona zależna bowiem od efektów jego pracy, w tej w tym okresie nie świadczył.

Konfederacja Lewiatan postuluje za zmianami w prawie pracy, które zwalniałyby definitywnie pracodawcę z konieczności wypłacania pracownikowi premii za okres, podczas którego pracownik korzystał ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Sąd Najwyższy wypowiada się podobnie w takiej sytuacji – świadczy o tym wyrok z 8 października 2010 roku (sygn. akt II PK 30/10).

W opinii ekspertów Konfederacji Lewiatan uzasadnione byłoby także uregulowanie w polskim prawie także kwestii ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy przysługujący za okres wypowiedzenia. Według nich, jeśli ktoś korzysta z płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, to śmiało może czas ten przeznaczyć na odpoczynek. Nie ma więc podstaw, by pracodawca musiał mu jeszcze wypłacać ekwiwalent za urlop przysługujący mu w tym czasie.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *