Zwolnienia dla użytkujących kasy fiskalne niezmienione

Dodał

shopJeszcze przez rok podmioty użytkujące kasy rejestrujące będą korzystały ze zwolnień na identycznych zasadach, jak do tej pory. Potem czeka nas małe trzęsienie ziemi.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w 2017 roku zwolnienia z obowiązku wykorzystywania urządzenia rejestrującego obowiązywać będą na dotychczasowych zasadach. Trwają już prace nad rozporządzeniem regulującym tę kwestię.

Informacja odnośnie zwolnień została podana w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5239/2016r. Resort przypomniał jednocześnie, na kim konkretnie spoczywa obowiązek prowadzenie ewidencji pozyskiwanych obrotów. Wśród zobligowanych ku temu podmiotów znajdują się przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż towarów, bądź usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i rolników rozliczających się ryczałtem.

Pozostawienie zwolnień w praktycznie niezmienionej formie wynika z faktu, że jednocześnie prowadzone są szeroko zakrojone prace, których efektem ma być przebudowa od podstaw systemu związanego z przepływem danych fiskalnych. W przyszłości urządzenia rejestrujące mają od razu przekazywać informacje do systemu centralnego. Ma to skrócić i usprawnić komunikację między podatnikiem a fiskusem, ale jednocześnie wiąże się z przeprowadzeniem skomplikowanego procesu modernizacji. Nie ma wręcz sensu wprowadzania dzisiaj zmian cząstkowych łączących się np.: z poszerzaniem puli podatników zobligowanych do zakupu i użytkowania kasy fiskalnej.

Podstawa prawna:

– Ustawa o VAT (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 ze zmianami)

– Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ( Dz. U. 2016, poz.1215)

Źródło: Gazeta Podatkowa, Nr 77 (1327)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *