Co można wliczyć w koszty studiowanie przez internet?

Dodał

studyWłaściciel firmy działającej w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego podjął naukę na zagranicznej uczelni na kierunku matematyka (licencjat). Był zainteresowany zaliczeniem kosztów ponoszonych w związku z edukacją do kosztów podatkowych firmy. Zwrócił się więc z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji w tej sprawie do Izby Skarbowej.

Mężczyzna od 2013 prowadzi przedsiębiorstwo w branży komputerowej. Zajmuje się głównie tworzeniem oprogramowania. Na ten moment posiada wyłącznie wykształcenie średnie ogólnokształcące, a kwalifikacje zawodowe opiera na posiadanym doświadczeniu. Chcąc utrzymać się na rynku przedsiębiorca pragnie uzupełnić edukację. Liczy bowiem, że utrzyma i zyska nowych klientów mogąc okazać się dyplomem uczelni. Jak wynika z jego dotychczasowych doświadczeń w tej kwestii instytucje poszukujące wykonawców usług często wymagają ukończonych studiów u podmiotu wykonującego usługę. Jako, że program studiów, które podejmował, w dużym stopniu pokrywał się z programem studiów o kierunku informatyka (przedmioty związane z programowaniem), liczył na to, że będzie mógł zaliczyć wydatki ponoszone na naukę do kosztów uzyskania przychodów firmy. Zwłaszcza, że studiowanie przez internet nie będzie wymagało od niego dojazdów na uczelnię i co za tym idzie, pozwoli bardziej angażować się w pracę przedsiębiorstwa.

Dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej, do której zgłosił się mężczyzna po wydanie indywidualnej interpretacji orzekł, że skoro koszty ponoszone w związku z podniesieniem poziomu wykształcenia są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to przedsiębiorca może zaliczyć je do kosztów podatkowych. Powinien je jednak należycie udokumentować, gdyż to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia związku między poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością. Szczególnie jeśli doszłoby do sporu w tej dziedzinie.

Należy przypomnieć, iż wydatki wynikające z podnoszenia kwalifikacji zawodowych w postaci studiów zaocznych nie są co prawda ujęte na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów (art.23 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), ale też trzeba w sposób wyczerpujący wykazać, że ich ukończenie w znaczny sposób może wpłynąć na zabezpieczenie źródła przychodu, osiągnięcie przychodu, albo jego zachowanie.

Przy czym, zgodnie z zapisem w art.22, ust.1 Ustawy o pdof koszt podatkowy w przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej to każdy racjonalny i gospodarczo uzasadniony wydatek związany z prowadzoną działalnością, a ponoszony w celu osiągnięcia przychodów, zabezpieczenia, bądź zachowania źródła przychodów.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa o pdof)

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 79(1329)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *