Wewnętrzne obwieszczenie wystarczy do zmiany godzin pracy

Dodał

zegarZmiana godzin pracy dla pracownika w stosunku do systemu organizacji obowiązującego w danym przedsiębiorstwie nie zawsze wiąże się z koniecznością wprowadzania zmian w regulaminie zakładowym, albo w układzie zbiorowym.

Kobieta zwróciła się do pracodawcy z prośbą o zmianę godzin pracy. Zależało jej na tym, aby rano przygotować dzieci i zaprowadzać je do szkoły i przedszkola. Prośba ta wynikła stąd, iż jej mąż pracuje na nocne zmiany w piekarni. On też odbiera dzieci po skończonych zajęciach. Pracodawca przychylił się do jej prośby, ponieważ zakład pracy otwarty jest w godzinach, które wskazała kobieta (tj. 1000 – 1800 poprzednio pracowała między 700 – 1500). Jako, że w przedsiębiorstwie ustalono regulamin, musi zostać do niego wprowadzona adnotacja o wprowadzonym indywidualnym rozkładzie czasu pracy.

W firmach, gdzie pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym, ani nie obejmuje go układ zbiorowy, wystarczy, że informacja o zmianie organizacji pracy pracownika zostanie zamieszczona w obwieszczeniu. Do wprowadzenia zmian w takich okolicznościach niezbędne są tylko: pisemny wniosek pracownika i zgoda pracodawcy. Tak wynika z zapisu art.142 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna: Kodeks pracy [Dz. U. 1974, nr24, poz. 141 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 94 (1344) / 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *