Nie powiadomiłem pracodawcy o zmianie adresu, czy mogę zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu?

Dodał

alatan3Także w sytuacji, kiedy pracodawca nie został poinformowany przez pracownika o zmianie miejsca zamieszkania (na miejscowość inną niż ta, w której zlokalizowany jest zakład pracy) i nie stosował w związku z tym podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, pracownik może w zeznaniu rocznym uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów. Może to zrobić samodzielnie wypełniając druk PIT-37.

Mężczyzna zatrudniony na podstawie umowy o pracę mieszkał w miejscowości, w której położony był jego zakład pracy. W kwietniu 2016 roku przeprowadził się do innej miejscowości, gdzie miał wybudowany własny dom. W związku z przeprowadzką powinny się zmienić w jego przypadku koszty uzyskania przychodów. Jednak pracodawca nie naliczał ich w podwyższonej kwocie, ponieważ pracownik nie poinformował go o zmianie miejsca zamieszkania.

Mimo to mężczyzna może uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów, kiedy będzie składał zeznanie roczne. Wówczas za każdy miesiąc, kiedy nie mieszkał już w miejscowości, w której zlokalizowany jest zakład pracy, wykaże koszty nie w podstawowej stawce, czyli 111,25 zł, lecz w podwyższonej, tj. 139,06 zł.

 

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. 1991, Nr 80, poz. 350 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 11 (1365) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *