Do kogo należy decyzja o zmianie stanowiska pracownika?

Dodał

kask2Niezależnie od opinii pracownika na temat zajmowanego przez siebie stanowiska, to nie w jego gestii leży dokonanie zmiany odnośnie warunków i miejsca wykonywanej pracy w obrębie zatrudniającego go przedsiębiorstwa. To pracodawcy Kodeks pracy dał do ręki narzędzie w postaci wypowiedzenia zmieniającego.

Wypowiedzenie zmieniające pracodawca może skutecznie zrealizować, jeśli zaproponuje pracownikowi nowe warunki pracy (na piśmie) – zgodnie z art. 42, par. 1 Kodeksu pracy. Takiej możliwości nie posiada pracownik. Jeśli chciałby on dokonać zmian w zakresie zajmowanego przez siebie stanowiska, to może to zrobić jedynie w taki sposób, że zwróci się do pracodawcy z prośbą o przeniesienie na inne stanowisko. Jeśli pracodawca się na to zgodzi, zmiana odbędzie się poprzez podpisanie aneksu do umowy o pracę (porozumienie zmieniające). Jeżeli propozycja pracownika nie zyska aprobaty pracodawcy, może on jeszcze próbować złożyć wypowiedzenie umowy o pracę razem z ofertą zawarcia nowej umowy o pracę na innym stanowisku (na innych warunkach). Jakiekolwiek zmiany także i w tym przypadku uzależnione są również od decyzji pracodawcy – jeżeli się nie zgodzi na ofertę złożoną przez pracownika, to dla tego ostatniego skończy to się definitywnym rozwiązaniem umowy o pracę po okresie wypowiedzenia.

Podstawa prawna: Kodeks pracy [Dz. U. 2016, poz. 1666 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 11 / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *