Przewłaszczenie pojazdu na zabezpieczenie

Dodał

car2Samochodu zakupionego na kredyt nie można sprzedać, jeśli w umowie kredytowej zawarto zapis o przewłaszczeniu pojazdu na zabezpieczenie. Oznacza to, że auto może zostać sprzedane dopiero po spłacie kredytu. Albo po dogadaniu się z bankiem w inny sposób.

Skutkiem zawarcia umowy przewłaszczenia jest fakt, że dopóki kredyt nie będzie spłacony, nie zostaje przeniesiona na kredytobiorcę własność samochodu. Właścicielem pojazdu pozostaje wierzyciel, który udzielił kredytu, czyli bank. Kredytobiorca jest „tylko” jego użytkownikiem.

Jako, że niedopuszczalne jest sprzedanie rzeczy, której nie jest się właścicielem, kredytobiorca nie może sprzedać pojazdu. Gdyby próbował to zrobić, musi się liczyć z tym, że zostanie oskarżony o popełnienie przestępstwa podlegającego karze pozbawienia wolności do lat trzech (art. 284, par. 1 Kodeksu karnego).

Sytuacja nie jest jednak do końca beznadziejna. Kredytobiorca jako użytkownik pojazdu może wykorzystać go także w inny sposób – na przykład przekazując go w użytkowanie komuś innemu, albo go wydzierżawiając, gdyż te czynności prawne nie powodują naruszenia wspomnianych wcześniej przepisów. O ile takich możliwości nie wyklucza sama umowa z bankiem – dlatego warto ją dokładnie doczytać.

Wyjściem z sytuacji jest też podjęcie rozmowy z pracownikami banku. Może uda się zwolnić pojazd z zabezpieczenia i ustanowić inny sposób zagwarantowania spłaty kredytu – przykładowo poręczenie. Wówczas własność pojazdu przechodzi na kredytobiorcę, a ten ma możliwość podpisania umowy sprzedaży samochodu.

Podstawa prawna:

Kodeks karny Dz. U. 2016, poz. 1137 ze zmianami

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 19 (1373) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *