Usługi jubilerskie, naprawa biżuterii i zwolnienie z VAT

Dodał

zegarmistrzUstawa o VAT zezwala na zwolnienie od podatku sprzedaży prowadzonej przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które w roku poprzednim dokonały sprzedaży o wartości nie wyższej niż 200 000 zł. Nie wszystkich jednak traktuje tak samo: ze zwolnienia mogą na przykład skorzystać osoby świadczące usługi związane z naprawą biżuterii i zegarków, ale osoby świadczące usługi jubilerskie już nie.

PKD klasyfikuje w różnych podklasach zegarmistrzów i jubilerów, stąd te dwie grupy nie są traktowane identycznie przez Ustawę o VAT, która w ust. 13 artykułu 113 wymienia podmioty niemogące skorzystać ze zwolnienia. Są to między innymi podatnicy świadczący usługi określone w PKD w podklasie 32.12.Z, czyli usługi jubilerskie. Zegarmistrzowie i osoby świadczące usługi związane z naprawą biżuterii, sklasyfikowani pod pozycją PKD 92.25.Z nie znaleźli się na liście podmiotów wykluczonych, toteż jeżeli tylko w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli sprzedaży o wartości wyższej niż 200 000 zł (nie wlicza się tu VAT), to mogą jak najbardziej skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Dla przypomnienia pod numerem PKD 95.25.Z klasyfikuje się działalność związaną z:

– naprawą mechanizmów zegarów, chronometrów itp.

– naprawą zegarków, zegarów i ich części (koperty, obudowy, itp.)

– naprawą biżuterii

– grawerowaniem na poczekaniu.

Z kolei pod numerem PKD 32.12.Z zgrupowane są usługi związane z produkcją wyrobów jubilerskich i podobnych, czyli:

– obróbką pereł i szlifowaniem kamieni szlachetnych i półszlachetnych (wlicza się tu także kamienie szlachetne przemysłowe, kamienie szlachetne i półszlachetne syntetyczne i odtworzone)

– produkcję biżuterii z metali szlachetnych, bądź nieszlachetnych platerowanych metalami szlachetnymi, albo z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, bądź jako połączenie metali szlachetnych z kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi, bądź innymi materiałami.

Podstawa prawna: Ustawa o VAT

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 19 (1373) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *